Jak jednoduše, levně a svépomocí opravit protékající záchod

Protékající záchod může být frustrující a zbytečně zvyšovat účty za vodu. Naštěstí je oprava protékajícího záchodu poměrně jednoduchá a může být prováděna samostatně doma.

Před začátkem opravy je důležité zjistit příčinu, proč záchod protéká. Nejčastější příčinou je opotřebené těsnění nebo ventil uvnitř záchodu.

Pokud je příčinou opotřebené těsnění, můžete jej vyměnit za nové. Chcete-li to udělat, bude potřeba nové těsnění, klíč na šrouby a nějaký způsob, jak odstranit víčko záchodu (například kleště nebo šroubovák).

Postupujte takto:

 1. Ujistěte se, že voda je vypnutá. Zkontrolujte, zda je voda v potrubí vypnutá pomocí uzávěru nebo tím, že otočíte kohoutek v místnosti s záchodem.
 2. Odstraňte víčko záchodu. Chcete-li to udělat, použijte klíč na šrouby nebo šroubovák k odstranění šroubů, které drží víčko na místě. Poté můžete víčko jednoduše vyjmout.
 3. Vyjměte staré těsnění. Těsnění se nachází pod víčkem záchodu a může být vyjmuto pomocí kleští nebo šroubováku.
 4. Vložte nové těsnění do místa, kde bylo původní, a ujistěte se, že je správně umístěné.
 5. Zkontrolujte, zda je víčko záchodu pevně utažené.

Pokud je příčinou protékání ventil uvnitř záchodu, budete muset ventil vyměnit. Chcete-li to udělat, budete potřebovat nový ventil, klíč na šrouby a nějaký způsob, jak odstranit záchodovou mísu (například kleště nebo klíč na záchod).

Postupujte takto:

 1. Ujistěte se, že voda je vypnutá. Zkontrolujte, zda je voda v potrubí vypnutá pomocí uzávěru nebo tím, že otočíš kohoutek v místnosti s záchodem.
 2. Odstraňte záchodovou mísu. Chcete-li to udělat, použijte klíč na šrouby nebo kleště k odstranění šroubů, které drží mísu na místě. Poté můžete mísu jednoduše vyjmout.
 3. Vyjměte starý ventil. Ventil se nachází pod záchodovou mísou a může být vyjmut pomocí kleští nebo šroubováku.
 4. Namontujte nový ventil. Ujistěte se, že je správně umístěný a že šrouby jsou pevně utažené.
 5. Namontujte záchodovou mísu zpět a ujistěte se, že je pevně uchycená.
 6. Zkontrolujte, zda záchod funguje správně. Pokud je vše v pořádku, můžete s opravou skončit.

Pamatujte, že oprava protékajícího záchodu může být jednoduchá, ale pokud se Vám to nezdá, nebojte se vyhledat pomoc profesionálního instalatéra. Je důležité, aby byl záchod správně opraven, abyste zabránili dalšímu úniku vody a šetřili náklady na účty za vodu.

Instalatérské, plynařské, topenářské práce po Opavě a okolí.